Rośnie liczba wypadków przy pracy
Według opublikowanych jesienią wyników badań Głównego Urzędu Statystycznego w I półroczu 2021 r. zgłoszono 27200 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To o 13% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Tymczasem inspektorzy PIP w pierwszej połowie roku skontrolowali małe budowy, czego efektem było ukaranie grzywnami niemal 300 osób na łączną kwotę ponad 335 tys. zł.
Zdaniem GUS udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3% ogólnej liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a w wypadkach ciężkich – 0,6%. Natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 13,0%.
GUS sprawdził także, w jakich województwach odnotowano najwięcej wypadków. Były to: podlaskie, śląskie oraz opolskie. Najmniej zdarzeń odnotowano w w województwach: mazowieckim małopolskim i podkarpackim.
Groźna praca na wysokości
Do największej ilości wypadków w pracy dochodzi w trakcie wykonywania zadań przy pracy na wysokości. Z opublikowanego w III kwartale tego roku raportu podsumowującego kontrole Państwowej Inspekcji Pracy na małych budowach – do 20 osób, wynika, że w tych miejscach dochodzi do szeregu nieprawidłowości. Najwięcej uchybień, 61% stwierdzono właśnie w trakcie wykonywania prac na wysokościach, np. prac dekarskich czy konstrukcyjnych. Dotyczyły one najczęściej braku zabezpieczeń. Wśród wymienianych przez inspektorów nieprawidłowości pojawiają się takie sytuacje, jak: pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości.
Inspektorzy pojawili się w okresie kontroli na 438 budowach, gdzie przeprowadzili 648 kontroli u 643. Skutkiem kontroli było między innymi ukaranie 296 osób grzywnami na łączną kwotę 335,9 tys. zł. Udzielono także 2413 porad technicznych.
W trakcie wykonywania prac na wysokości najczęściej dochodzi do groźnych w skutkach wypadków kończących się ciężkimi urazami, a także zgonami.
