Jak czytać datę ważności hełmów? - Fabryka BHP

Jak czytać datę ważności hełmów?

Dlaczego stary hełm należy wymienić?

 

Hełm, jak większość środków ochrony indywidualnej ma określoną datę ważności. To bardzo ważne, by ją kontrolować. Po pierwsze można uniknąć kłopotów podczas kontroli, lecz po drugie – najważniejsze, zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Hełm jest jednym z podstawowych środków ochrony indywidualnej, który pomaga zapewnić ochronę pracowników przed urazami mechanicznymi dlatego musi on spełniać rygorystyczne normy. W razie wypadku musi sprostać zadaniom, do których został stworzony, a więc przyjąć na siebie siłę uderzenia, chroniąc głowę pracownika. Stary hełm lub hełm już uszkodzony traci swoje właściwości i nie zapewni wystarczającego poziomu bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej.

Każde uszkodzenie hełmów zarówno, gdy dotyczy więźby,  jak i skorupy dyskwalifikuje go z użytkowania. Warto pamiętać, że w wielu hełmach więźba jest wymienialna i można dokupić nową.

Jak sprawdzić datę ważności hełmu?

Na każdej skorupie wybita jest data ważności hełmu. Umieszczona jest najczęściej na spodniej stronie daszku lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Zazwyczaj jest to strzałka wskazująca miesiąc oraz dwie ostatnie cyfry roku. Datę należy czytać zgodnie z instrukcją obsługi dołączonej do kasku ponieważ producenci mają różne zasady udzielania ważności hełmu. Najczęściej ważność udzielana jest na 2,3 lub maksymalnie 5 lat. Ale uwaga! Często producenci dają ważność kasku np. na trzy lata od pierwszego użycia, mimo, że ważność kasku ma pięć lat. Ten dodatkowy okres to czas przeznaczony na magazynowanie hełmu. Producenci uwzględniają w ten sposób termin, jaki mija od wyprodukowania do chwili, gdy trafi do końcowego użytkownika.

Data ważności hełmu często wybijana jest na daszku.

 

 

Skontaktuj się za nami ! Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.