Co oznaczają kolory hełmów ochronnych? - Fabryka BHP

Co oznaczają kolory hełmów ochronnych?

Hełmy ochronne nie bez powodu dostępne są w różnych kolorach. Ich barwa bardzo często określa funkcję osoby korzystającej z tego nakrycia głowy.

Nie regulują tego żadne oficjalne przepisy, ale często wewnętrzne regulaminy firm określają jakie znaczenie mają poszczególne kolory hełmów, rzadziej czepków lub beretów. Zwyczajowo, dla ułatwienia większość polskich firm trzyma się najczęściej jednego schematu.

Sprawę skomplikować może fakt, że w różnych krajach inaczej wygląda kolorystyczne odróżnienie różnych pełnionych przez pracowników funkcji. Na polskich budowach bardzo często występują ekipy budowlane z różnych krajów, co wynika między innymi z faktu, że często duże inwestycje wykonuje się przy udziale międzynarodowych konsorcjów firm. Najczęściej jednak kolory hełmów w Polsce, oznaczają następujące funkcje:

  • Hełm biały – przeznaczony najczęściej dla inwestorów, kierowników budowy, inżynierów, ale też często w białych kaskach na budowie poruszają się goście, wizytatorzy.
  • Hełm niebieski – najczęściej wykorzystywane przez pracowników firm podwykonawczych zatrudnionych przez głównego wykonawcę.
  • Hełm żółty – kolor przeznaczony najczęściej dla pracowników fizycznych
  • Hełm zielony – najczęściej noszą go pracownicy i inspektorzy BHP
  • Hełm pomarańczowy – kolor dla geodetów
  • Hełm czerwony – najczęściej wykorzystywane przez praktykantów, zdarza się, że w czerwonych kaskach chodzą także goście.

Warto zapoznać się z powyższymi zasadami, ułatwią one rozeznanie w strukturach firmy, pomogą w komunikacji na placach budów.

 

Skontaktuj się za nami ! Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.