Wypadki przy pracy. Mniej zdarzeń w 2022 r. - Fabryka BHP

Wypadki przy pracy. Mniej zdarzeń w 2022 r.

42604 wypadki przy pracy zgłoszono w okresie od stycznia do września 2022 r. Jak podają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego to o 2,3% mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. Podobnie jak w poprzednich latach do największej ilości zdarzeń dochodzi w przemyśle górniczym, a Śląsk jest regionem, w którym wypadki zdarzają się najczęściej.

Według danych GUS w ponad 60% przypadków przyczyną zdarzenia jest niewłaściwe zachowanie pracownika. Z naszego punktu widzenia, czyli firmy kompleksowo zaopatrującej firmy w sprzęt i odzież ochronną szczególnie ważne są dane mówiące o tym , że nieużywanie sprzętu ochronnego BHP przez pracowników jest wymieniane w statystykach jako jedna z najrzadziej występujących przyczyn wypadków. Można więc wnioskować, że świadomość pracodawców jak i pracowników w kwestii używania odzieży ochronnej jest na dobrym poziomie.

Dane GUS wskazują, że najwięcej wypadków przytrafia się w województwach: śląskim, warmińsko-mazurskim i opolskim. Najmniej w województwach: mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na pozycję województwa mazowieckiego, które w poprzednich latach w statystykach GUS wymieniane było w czołówce regionów, gdzie dochodziło do największej ilości wypadków. Tak znaczna poprawa miejsca w statystykach to duży sukces.

GUS podaje także dane dotyczące umiejscowienia na ciele obrażeń na skutek wypadków. Okazuje się, że najbardziej narażone na urazy są ręce – 43,9% zdarzeń, nogi – 36% zdarzeń oraz głowa – 9,7% zdarzeń. Powyższe dane wskazują, jak ważne dla zachowania bezpieczeństwa zatrudnionych jest odpowiednie dobieranie środków ochrony indywidualnej takich jak: hełmów, rękawic czy butów bezpiecznych, które w znacznym stopniu potrafią uniknąć urazów lub złagodzić ich skutki w sytuacji kryzysowej.

Urząd sprawdził także kiedy najczęściej dochodzi do wypadków. Z danych wynika, że w czołówce są urazy powstałe w trakcie zderzenia, uderzenia w nieruchomy obiekt, a także uderzenia przez obiekt w ruchu.

 

Dostęp do pełnego raportu GUS w formacie PDF dostępny tu.

Skontaktuj się za nami ! Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.