Wybór butów roboczych. Jaki podnosek?
Chronić stopy
Wybierając obuwie robocze, trzeba zwrócić uwagę na dwa podstawowe kryteria. Po pierwsze, by but był dobrze dopasowany do nogi i był wygodny. Po drugie, by był bezpieczny i stanowił ochronę dla użytkownika właściwą do warunków, w jakich praca jest wykonywana. Jednym z najważniejszych elementów obuwia BHP jest podnosek. To ta część buta, która znajduje się w przedniej części, nad palcami. Jest ukryta pod zewnętrzną warstwą cholewki. Stanowi wzmocnienie, które chroni palce nóg i przednią część stopy przed urazami spowodowanymi zmiażdżeniem i uderzeniem. Najczęściej podnosek wytrzymuje nacisk do 200 J (dżuli). Może ochronić użytkownika przed urazem spowodowanym upuszczeniem ciężkiego przedmiotu: palety z towarem, młotka, kruszącego się betonu, itp. Ochronić też może przed najechaniem na stopę, np. wózkiem widłowym.
Podnosek jest ważnym elementem butów roboczych znaczenie zwiększającym ich stopień ochrony przez urazami stóp. Powinien być stosowany w butach do pracy wykorzystywanych na: budowach, pracach magazynowych, kopalniach, warsztatach samochodowych, fabrykach, rolnictwie i wielu innych branżach.

Buty robocze i rodzaje podnosków
Podnoski montuje się w każdym rodzaju obuwia roboczego: sandałach, półbutach, trzewikach, kaloszach, a nawet trampkach czy butach w stylu sportowym. Choć zwiększają bezpieczeństwo użytkowników, to nie są pozbawione wad. Minusem podnosków jest ich ciężar. Ponadto usztywniają one mocno przednią część buta, co obniża komfort chodzenia. Przy niskich temperaturach stal bardzo szybko absorbuje zimno, co sprawia, że użytkownicy odczuwają szybciej niskie temperatury.
By rozwiązać te problemy producenci w miejsce podnosków stalowych oferują podnoski kompozytowe, czyli wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które jest znacznie lżejsze od stali. Niekiedy w droższych modelach obuwia stosuje się podnoski aluminiowe. Najczęściej łączone są ze specjalnymi membranami poprawiającymi wentylację i oddychalność butów.
W kompozytowy podnosek najczęściej wyposażone są nieco droższe modele butów roboczych zazwyczaj lepszej jakości, trwalsze i o większym komforcie użytkowania.
Najczęściej producenci obuwia roboczego decydują się na wprowadzanie wariantów w oferowanych modelach. Oznacza to, że jeden model trzewika może być wyposażony w podnosek stalowy, kompozytowy lub w ogóle go nie posiadać.
Warto zapamiętać, że: buty w kategorii OB to obuwie robocze bez podnoska, natomiast w pozostałych kategoriach, od S1 do S5 podnosek muszą posiadać.
