Rękawice jednorazowe. Co wybrać? - Fabryka BHP

Rękawice jednorazowe. Co wybrać?

Jednorazowe rękawice, ochronne znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach -­ od medycyny, weterynarii, laboratoriów, kosmetyki po mechanikę, pracę w serwisach i warsztatach. Ze względu na tworzywo, z którego są zrobione, dzielą się na: lateksowe, nitrylowe, winylowe. Które rękawice wybrać, by dobrze chroniły dłoń, były wygodne i odpowiednie do danych warunków pracy?

Uniwersalne nitrylowe

Rękawice nitrylowe to obecnie najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie najchętniej kupowane rękawice. Wypierają one rękawice lateksowe, które przez lata były jedynym dostępnym rozwiązaniem. Nitrylowe powstają z gumowanego tworzywa syntetycznego. Są trwalsze od rękawic lateksowych – trudniej je przedziurawić i bardziej odporne na różne substancje chemiczne: tłuszcze, farby, smary, a nawet na rozpuszczalniki. Są elastyczne i dobrze przylegają do dłoni. Co istotne – nie uczulają tak, jak lateks. Ze względu na swoje właściwości mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto je wybrać między innymi do: warsztatów i serwisów, prac gospodarczych, prac w przemyśle spożywczym, medycynie, weterynarii, kosmetyce, lakierniach, produkcji, drukarni itp.

Rękawice nitrylowe czarne wykorzystywane są np. w warsztatach.

Lateks wciąż popularny

Rękawice lateksowe to najbardziej klasyczne rozwiązanie chroniące dłonie. Mimo dobrych właściwości rękawic nitrylowych, lateksowe nadal są bardzo popularne. Przede wszystkim są one bardziej rozciągliwe i elastyczne, dzięki czemu lepiej dolegają do dłoni. Są wykonane z naturalnych tworzyw (kauczuku), a więc są biodegradowalne – znacznie szybciej rozkładają się niż sztuczny nitryl. Mogą też być dość cienkie, zapewniając bardzo dobre czucie w trakcie wykonywania precyzyjnych pracach manualnych. Niestety w kontakcie z tłuszczami i rozpuszczalnikami potrafią się szybko zniszczyć, dlatego niewskazane jest, by używać ich tam, gdzie mamy kontakt z farbami, kosmetykami na bazie tłuszczy, czy środkami chemicznymi – w tym wykorzystywanymi do sprzątania. Lateks uczula, dlatego niewskazany jest dla osób wrażliwych na tę substancję.

A może winylowe…

Najmniej popularne są rękawice winylowe, ale także i one mają zalety. Winyl (tworzywo PVC) jest najmniej elastyczny z całej trójki. To może być zaletą, bo nie zawsze użytkownikom zależy na ścisłym doleganiu rękawic do dłoni. Łatwo się je zakłada i zdejmuje. Trzeba jednak pamiętać o dobrym dobraniu rozmiaru, by rękawice winylowe nie zsuwały się z dłoni. Rękawice winylowe stanowią dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Są bardziej odporne na tłuszcze niż rękawice lateksowe. Uszkodzić je mogą jednak rozpuszczalniki. Rękawice winylowe z najtańsze spośród wszystkich jednorazowych.

Rękawice jednorazowe pudrowe czy bezpudrowe?

Współczesne rękawice posiadają różnego rodzaju substancję pokrywającą ich wewnętrzną część. Najczęściej jest to puder – rodzaj talku, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie rękawic, a także wchłania pot. Puder może jednak powodować uczulenia oraz zostawia ślad na rękach. Dlatego na rynku oprócz rękawic pudrowych są także bezpudrowe. Alternatywą dla pudru może być specjalny kolagen – dermogel, który umieszczony jest od wewnątrz rękawicy. Przy stosowaniu takich rękawic dłoń mniej podrażnia się, jest bardziej nawilżona i nieco mniej się poci.

Warto też zwrócić uwagę, że producenci oferują rękawice jednorazowe w przeróżnych kolorach – od białych i cielistych poprzez bardzo popularne: niebieskie, zielone, różowe czy czarne. Ponadto rękawice często mają wzmocnienia lub strukturę w miejscach chwytnych, np. na palcach. Rękawice jednorazowe chropowate czy z wypustkami pomagają w chwytaniu śliskich przedmiotów.

Pamiętajmy, że rękawice jednorazowe po każdym zdjęciu z dłoni należy wyrzucić. Jeśli dłoń narażona będzie na kontakt z silnymi substancjami szkodliwymi, to używajmy rękawic specjalistycznych, z odpowiedniej  grubości i mieszanki gumy zapewniającej bezpieczeństwo.

 

Skontaktuj się za nami ! Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.