Jakie rękawice do pracy? Poradnik Fabryki BHP cz.1 - Fabryka BHP

Jakie rękawice do pracy? Poradnik Fabryki BHP cz.1

Rękawice to najbardziej powszechny i najczęściej stosowany środek ochrony indywidualnej, z którym spotykają się pracownicy ogromnej ilości zawodów w różnorodnych branżach.

Szerokie zastosowania rękawic powoduje ogromną różnorodność pod względem: materiałów, z których są wykonane, norm bezpieczeństwa, którym muszą sprostać, warunkom pracy w jakich są wykorzystywane. Powszechność rękawic a jednocześnie ich zróżnicowanie spowodowało stworzenie bardzo rozbudowanego zakresu norm bezpieczeństwa, które precyzują przeznaczenie danego rodzaju rękawic do zastosowań w określonych warunkach pracy. Częste regulacje norm nakazują pracodawcom i pracownikom zajmującym się szeroko pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy, śledzenie tych   zmian i wprowadzanie w środowiskach pracy.

Szczególnie należy mieć na uwadze dyrektywę 89/656/EWG określającą powinności pracodawcy względem stosowania odpowiednich środków ochrony osobistej. To właśnie pracodawca musi zaopatrzyć swych pracowników w środki ochrony indywidualnej i to bezpłatnie. Na podstawie oceny i analizy ryzyka powinien on dokonać odpowiedniego ich doboru. Powinien przeszkolić pracowników w celu prawidłowego użytkowania tych środków. Konserwacja, utrzymanie i zachowanie w dobrej kondycji także leży w gestii pracodawcy.

Poradnik jest próbą usystematyzowania wiedzy na temat rękawic ochronnych. Przedstawiony został podział rękawic uwzględniając ich zastosowanie, specyfikę zagrożeń oraz normy bezpieczeństwa, którym muszą sprostać. Przedstawione zostały także przepisy, akty prawne, na które stanowią podstawę do prawidłowego dobierania środków ochrony indywidualnej. Zostaną przedstawione obowiązujące normy i przykładowe produkty oferowane na polskim rynku.

Skontaktuj się za nami ! Dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.